Čechům hořelo auto v dunách

Čechům hořelo auto v dunách

"Horší než devět otoček přes střechu"

Opět povstal Ford Ranger Phoenix Tomáše Ouředníčka a Davida Křípala, tentokrát doslova z popela. Auto se vznítilo na 204. km čtvrteční 6. etapy, ale díky hrdinskému úsilí mechaniků Tomáše a Davida dokázali dokončit i dnešní 7. etapu, s vynikajícím šestým časem.

Po dobrém startu zažili Tomáš a David strašné okamžiky na 204. km čtvrteční 6. etapy Morocco desert chalenge. „Včera jsme začali dobře, měli jsme dobré tempo, chtěli jsme zaútočit, abychom měli dobrý výsledek, protože v roce 2017 jsme vyhráli tuto zvláštní etapu. Asi v polovině etapy jsme uvízli na vrcholu duny. Byla to moje chyba, ale myslel jsem, že se můžeme z toho rychle dostat pomocí hydraulického zvedáku. Ale jak jsem to spustil, najednou jsem zaslechl Davida, jak křičel, že auto hoří! Vystoupili jsme z auta a pohled byl hrozný… Snažili jsme se uhasit oheň s ručním hasicím přístrojem, pak David aktivoval také automatický hasicí systém ve voze, ale spodek auta byl stále v plamenech. Oheň jsme ohlásili organizátorům prostřednictvím Iritracku (bezpečnostní zařízení monitorující každé vozidlo v závodě). David naštěstí dostal nápad, že oheň zadusíme pískem, takže jsme na něj začali házet písek z obou stran. A to nakonec pomohlo. Ale momenty, kdy jsme viděli hořet naše auto, právě přestavěné po loňské nehodě, byly nejhorší z mé závodní kariéry. Horší než havárie, kdy jsme se devětkrát otočili přes střechu.“

Vůz byl pak odtažen „záchranným truckem“ na silnici, kde jsme stopovali a nakonec nám zastavila rodina ze Španělska. Ikdyž byli na dovolené, tak nám moc ochotně pomohli a odtáhli náš až do našeho bivaku. Tam mechanici zjistili, že hydraulické potrubí bylo prasklé, a olej vytékal přímo na rozžhavený výfuk, což způsobilo požár. Přes celou noc, s pomocí mechaniků South Racing, se týmu konečně podařilo Ranger „dostat do formy“ na dnešní pokračování závodu.

7. etapa znamenala pro tým nový začátek. Ani dnešních 427 kilometrů mezi Merzougou a Bouarfou nebylo tak snadné.

„Žádali jsme o lepší startovní pozici, takže jsme nemuseli startovat úplně zezadu. Ale být první 4x4 auto v dunách, poté, co některé kamiony již projely, nebylo i tak snadné. Celkově to nebyl snadný den. Zatímco auto bylo po včerejším požáru přestavěno díky hrdinnému úsilí našich mechaniků a mechaniků South Racing, kteří nám pomohli, dnes nás potrápily problémy s řízením. Doleva to bylo v pořádku, ale nemohl jsem zatočit doprava! Díky tomu jsme ztratili čas v rychlé části etapy. Jen jsem doufal, že budeme schopni dojet… Ale nakonec jsme byli schopni etapu dokončit, a dokonce i náš výsledek se zdá být docela dobrý. Těšíme se na zítřejší poslední etapu a doufáme, že se nám podaří dokončit tento dramatický závod.“ řekl Tomáš Ouředníček.

„Dneska byla etapa skvělá, navigace byla těžká, ale náš výsledek je velmi pěkný. Po včerejšku jsme velmi rádi, že jsme v cíli předposlední etapy rally. Dnes večer musíme vyměnit řízení, ale doufejme, že zítra budeme moct závod dokončit.“ dodal spolujezdec David Kripal.

Média