Český OFFROADSPORT ve světové TOP10

Český OFFROADSPORT ve světové TOP10

Baja POLAND  – FIA Cross Country RALLY WorldCup 2014

Vážná havárie lídra světového poháru FIA Cross Country Rally  Vladimíra Vasilyeva, ze stáje Monster Energy X-raid Team s vozem Mini All4, předčasně ukončila další podnik této série závodů, která se odehrávala 29.8. – 31.8.2014 v Polsku. 

Za český tým Offroadsport se na start závodu obsazeného světovými týmy a hvězdami postavil Miroslav Zapletal s polským navigátorem Maciekem Martonem  na voze HUMMER H3Evo a Tomáš Ouředníček s navigátorem Pavlem Vaculíkem s vozem stejné značky.  Ze startovní listiny pak dále K. Holowczyc (Mini All4), A. Malysz (Toyota), M. Kaczmarski (Mini All4), V.Vasilyev (Mini All 4), N.  Al-Attiyah  (Toyota) ……

Páteční prolog byl postaven pro diváky, kterých se i přes deštivé počasí do vojenského prostoru u Štětínské sportovní arény sešly tisíce. Mohli tak obdivovat jízdu v hlubokém písku, což je velmi atraktivní podívaná.  V sobotu se již závod přesunul na vojenský polygon u Drawska Pomorskeho. Zlepšilo se i počasí. Diváci mohli z vyvýšených tribun sledovat v první části rychlostní zkoušky téměř polovinu startovního pole současně, potom posádky zmizely v lesích.

80 km před koncem této RZ poškodil Miroslav Zapletal zadní spodní kryt vozu, který začal nabírat hlínu, až musela posádka zastavit, vůz zvednout a masu odstranit.  Bohužel se pak jedna z pístnic, která zvedá vůz, ne zcela zasunula, ohnula se k zadnímu kolu a poškodila ho.  Zapletal dojel pomalu do cíle, ztratil však 30 minut, a rázem se v hodnocení ocitl až v hloubi výsledkové listiny.  Mechanici závadu odstranili, Zapletal i přesto zvažoval odstoupení ze závodu.  Nakonec se však rozhodl v závodě pokračovat. Ani Tomáše Ouředníčka se štěstěna příliš nedržela a pozdržel ho defekt přední pneumatiky.  Skončil i favorit závodu Al-Attiyah, který urazil zadní nápravu.

Celou noc ze soboty na neděli pršelo. Trať se rázem proměnila v bahenní lázně. Zatímco ostatní posádky zpomalily, Mirkovi Zapletalovi tento povrch abnormálně seděl a začal zrychlovat a 3.rychlostní zkoušku s přehledem vyhrál!  Tomáš Ouředníček předváděl stabilní jízdu bez chyb, což se nedalo říci o Vladimíru Vasilyevovi, který kilometr před cílem RZ nezvládl řízení svého MINI a pokácel část polského lesa. Přerazil tři stromy a zablokoval tak i ostatní účastníky závodu. Hrozivě vypadající nehoda se naštěstí obešla bez zranění.

Na základě této nehody byla z obav o bezpečnost jezdců zrušena poslední RZ. O skutečném důvodu zrušení můžeme pouze polemizovat. V pozadí mohla být i polská režie, protože v době ukončení závodu byly na prvních třech místech právě polské posádky, kterým nebezpečně šlapal na krk Miroslav Zapletal, jemuž naopak velmi náročný terén zcela vyhovuje. Smazat ztrátu z předchozího dne mu však už nebylo umožněno.

 

Český tým tvrdě vybojoval skvělé umístění  v TOP10 světa !

Konečné celkové výsledky BAJA POLAND - FIA WorldCup:

  1. Holowczyc (POL) / X. Panseri (FRA) MINI ALL4 Racing - 5h 22m 36s
  2. Malysz (POL) / R. Marton (POL) Toyota – 5h 27m 57s
  3. Kaczmarski (POL) / T. Suominen (FIN) MINI ALL4 Racing -5h 32m 25s

          …

  1. Zapletal (CZ)/M. Marton (POL) Hummer H3Evo
  2. Sazonov (KAZ)/A.Sakhimov(KAZ) Hummer H3Evo

...

  1. Ouředníček (CZ)/L. Vaculík (CZ) Hummer H3Evo

Vzhledem k tomu, že největší rivalové světového poháru - rus Vasilyev i katařan Al-Attiyah - odešli z Polska s prázdnou, se na medailových pozicích se v celkovém pořadí Světového poháru nic nezměnilo a Zapletal zůstává na vynikající 5. průběžné pozici. Tomáš Ouředníček poprvé bodoval ve Světovém poháru.

1.Vladimir Vasilyev   192
2.Nasser Al-Attiyah     136
3.Yazeed Al-Rajhi       120

5 .Miroslav Zapletal

Závod se současně započítával do Mistrovství Evropy (FIA CEZ), do Mistrovství Polska a Mistrovství ČR.

Díky skvělému výsledku se ve FIA Central Europe Zone naši posouvají na průběžné

  1. místo (Ouředníček) a 3. místo (Zapletal)

 

 

FIA CEZ pokračuje 20.- 21. 9. v Maďarsku.

FIA World Cup se přesune na africký kontinent na začátku října.

Média