Nová Toyota Land Cruiser s novou posádkou slaví úspěch po svém prvním závodě

Nová Toyota Land Cruiser s novou posádkou slaví úspěch po svém prvním závodě

Nová týmová závodní TOYOTA Land Cruiser 120 se zcela novou posádkou Furugláš/Hauptmann se umístila v TOP10 v Evropském žebříčku kategorie T2.

Začalo to zcela nevinně již v létě 2020, kdy si Igor Furugláš koupil spolujízdu s Tomášem Ouředníčkem v jeho dakarském speciálu. Stačily 2 km strávené na sedačce navigátora a hned bylo jasné, že se ze skalního fanouška stane příští pilot.

Igor Furugláš je oceňovaný designer, zápasník thaiboxu a majitel reklamní agentury. Své životní rozhodnutí, odstartovat svoji závodní kariéru, svěřil právě do rukou zkušeného dakarského matadora Tomáše Ouředníčka, kde za jeho pomoci začal s nezbytnými přípravami. Igor je realista. Proto ví, že až zvládne malé závody a získá potřebné zkušenosti, může začít myslet na Rallye Dakar, která je jeho velkým snem.

ULTIMATE DAKAR Racing mezitím přešel ke značce Toyota a navíc se týmu podařilo pořídit starší vůz TOYOTA LAND CRUISER 120 již prověřený Dakarem. Tento legendární terénní vůz prošel mnoha úpravami, aby mohl soutěžit v kategorii FIA T2 (sériové vozy).

První velkou společnou zkouškou se stal závod FIA CEZ -  BAJA DRAWSKO 2021.

Tým vybral Igorovi zkušeného a vyrovnaného navigátora Petra Hauptmanna. Tomáš Ouředníček se ocitl v nové roli mentora. Zasvětil nováčka do všech regulí i základů jízdy na cross country rally. „Igor má zcela jistě talent a píli a hlavně potřebuje jezdit a jezdit. S každým ujetým kilometrem bude stoupat jeho důvěra v auto i vlastní schopnosti“, ocenil přípravy majitel týmu.

Po středečních přípravách, balení a povinných covid testech nová posádka i s celým zázemím vyrazila na sever Polska. Předpověď počasí byla spíše nepříznivá a ve skutečnosti ještě horší: déšť střídalo sněžení a testovací trať byla po jarním tání zcela podmáčená.

„Těžko na cvičišti – lehko na bojišti“. S tímto heslem vyrazila posádka Furugláš/Hauptmann na své první společné kilometry. A pak to přišlo – hned ve druhém testovacím kolečku se podařilo vůz převrátit na levý bok. V místě byla trať tak podmáčená a pokrytá mazlavým písečkem, že i běžná chůze po ní nám dělala velký problém. Tady se ale ukázala pověstná odolnost Toyoty. Vůz se s pomocí doprovodného týmového Land Cruisera podařilo postavit zpět na kola a kromě utrženého zrcátka a pomačkaných plechů byl závodní vůz v pořádku. Igor samozřejmě na chvíli ztratil důvěru ve své schopnosti, ale Tomáš s Petrem jej přesvědčili, ať to nevzdává a pokračuje. Igor nakonec testy dokončil.

Noc před startem závodu byla v dakarském duchu. Řada bezpečnostních prvků musela být uvedena do nejnovějších FIA standardů a tak si mechanici týmu mákli až do brzkých ranních hodin. Technickými přejímkami proto tým prošel bez problémů a nová posádka se tak mohla postavit na start kvalifikace.

První závodní kilometry se nesly v klidném tempu. Tomáš vysvětlil Igorovi, že na prologu není možné téměř nic získat, ale naopak vše rychle ztratit. Takže hlavní mise byla především prolog úspěšně dokončit. Dvojice dostala od Tomáše dokonce za úkol dojet do cíle jako poslední. Tento úkol sice nesplnila, ale na startovní pořadí to nemělo velký vliv.

Sobotní ráno v Drawsku slibovalo lepší počasí a dokonce vysvitlo i slunce. Posádka vyrazila na rychlostní zkoušku dlouhou 148 ostrých km. Vše probíhalo dobře a Igor postupně zrychloval. Když se ale po stále silně podmáčené trati prohnali již téměř všichni závodníci, začaly se v ní tvořit nepříjemně hluboké koleje. V půlce RZ se z tohoto důvodu v levé ostré zatáčce podařilo vůz položit na pravý bok. Dvojice vyvázla bez zranění a po pár minutách čekání jim kolemjedoucí belgická posádka pomohla jejich Toyotu vrátit zpět na kola. Po kontrole kapalin nezdolná Toyota opět nastartovala a jelo se dál! Po necelých 5 kilometrech přijíždějí k převrácenému vozu této belgické posádky a tentokrát svým Land Cruiserem vracejí jejich Jeep zpět do závodu oni. Igor zažívá svou první zkušenost s fairplay při pomoci ostatním účastníkům závodu, což jen posiluje jeho nadšení pro tento sport.

Po hektickém hodinovém servisu a mnoha vypitých One Shot Energy drincích posádka nastoupila do poslední rychlostní zkoušky. Trať byla ve druhé polovině identická, takže zde mohla posádka využít nabytých zkušeností z první poloviny. 50 km před cílem praskl držák pod pružinou u předního levého kola, a tak velmi opatrným tempem, a o to s větším odhodláním, dovezla posádka „nakloněný“ Land Cruiser úspěšně do cíle závodu.

9. místo v šampionátu FIA Central Europe Zone znamená získání prvních důležitých bodů pro mistrovství.

Nadšení nováčka Igora Furugláše v cíli neznalo mezí. Díky oddané práci navigátora Petra Hauptmanna a vysokému nasazení celého týmu ULTIMATE DAKAR Racing pod vedením týmového manažera Pavla Nováčka, se tento velmi náročný závod podařilo úspěšně zvládnout.

Baja Drawsko 2021 v T2 vyhrála polská posádka Szwagrzyk/Moliter s vozem Mitsubishi Pajero V88W.

Mistrovství FIA CEZ pokračuje začátkem května v Maďarsku závodem RiverSide Baja a nová úspěšná posádka Furugláš/Hauptmann hodlá pokračovat s týmovým vozem Toyota Land Cruiser 120 v kategorii T2.

Velký podíl na úspěchu patří také hlavnímu partnerovi Igora Furugláše Dwarf Digital a všem partnerům týmu Ultimate Dakar Racing:

Toyota HS automobil, MusicData, Eurol, DF Partner, Fortelock, MANN-FILTER, Royal Water, NEXO, Glenowell, OneShotEnergy, GoldNutrition, DoubleRed, Agados, PRIM, XTline, Alfa In, Yashica, TurboCar, Dvořák Trucks a Pneu Kafka.

Díky příležitosti zúčastnit se s celým týmem tohoto významného evropského závodu, jsme si opět vyzkoušeli spolehlivost nejen nové podlahy Fortelock, ale také Dakarem prověřeného agregátu od Alfa In a nářadí od XTline, bez kterých by se naši mechanici neobešli. Energii posádce i týmu dodával funkční nápoj bez cukru OneShotEnergy, který opět dodal potřebnou koncentraci.

Média